Terraformacja Marsa (edycja gra roku)

5 (Ilość ocen: 3)
Producent: Rebel
Dostępność: nakład wyczerpany
Cena: 119,79 zł 119.79
ilość szt.
Zyskujesz 119 pkt [?]
dodaj do przechowalni

Opis

Zmień Marsa w planetę zdatną do życia!

 

"Obwieszczenie o terraformacji:

Rząd Ziemi został powołany w 2174 roku i od samego początku, przez niemal półtora wieku, nieustannie dążył do osiągnięcia globalnej jedności i pokoju. Naszą misją było stać się uniwersalnym dla całej ludzkości narzędziem kształtowania lepszego jutra.

Ziemia jest przeludniona, a jej zasoby się kurczą. Dziś stoimy przed wyborem: cofnąć się cywilizacyjnie albo ruszyć w przestrzeń kosmiczną i znaleźć dla naszej rasy nowy dom. W związku z tym nasz kurs jest jasny – musimy zmienić Marsa w zdatną do życia planetę.

Terraformacja Marsa to przedsięwzięcie tak wielkie, że wymagać będzie wspólnego wysiłku całej ludzkości. W tym celu Rząd Ziemi powoła Komitet Terraformacji i wprowadzi globalny podatek. Wszystkie korporacje i przedsiębiorstwa, które udzielą nam swojej pomocy, zostaną przez Komitet hojnie wynagrodzone. Wierzymy, że wybrane przez nas środki i metody zaowocują w przyszłości nowym domem dla naszych potomków. Dziękujemy wszystkim za uwagę!"

– Levi Uken, rzecznik Rządu Światowego, 16 stycznia 2315 roku

 

Ludzkość rozpoczęła ekspansję w Układzie Słonecznym. Na Marsie założono już kilka niewielkich kolonii. Ich mieszkańcy są odgrodzeni od naturalnego środowiska straszliwie zimnej, suchej i niemal pozbawionej atmosfery planety.

Zwiększenie odsetka imigracji z Ziemi wymaga terraformacji Marsa, czyli dostosowania jego środowiska, aby ludzie mogli w nim przeżyć bez sprzętu ochronnego i aby zminimalizować śmiertelność w wyniku drobnych wypadków. W związku z tym Rząd Ziemi zdecydował się wesprzeć każdą organizację, która przyczyni się do tego wiekopomnego dzieła.

Hojne dofinansowanie przyciąga gigantyczne korporacje, które pragną zwiększyć swój udział w rynku i stać się najbardziej wpływowymi podmiotami realizującymi projekt terraformacji. Ujarzmienie Czerwonej Planety to dla wielu szansa na oszałamiający sukces.

 

Na czym to polega?

W Terraformacji Marsa gracz obejmie kontrolę nad jedną z korporacji i jako jej zarząd będzie kupować i zagrywać karty opisujące różne projekty inwestycyjne. Zazwyczaj projekty będą bezpośrednio lub pośrednio przyczyniać się do procesu terraformacji, mogą też jednak być przedsięwzięciami biznesowymi innego rodzaju.

Aby wygrać, gracz musi osiągnąć wysoki Współczynnik Terraformacji (WT) i zdobyć dużo Punktów Zwycięstwa (PZ). WT gracza wzrasta za każdym razem, kiedy podniesie on jeden ze Wskaźników Globalnych (Temperaturę, poziom Tlenu lub liczbę Oceanów). Od WT zależy podstawowy dochód gracza, a także jego podstawowy wynik.

W miarę przebiegu procesu terraformacji gracze będą mogli realizować coraz większą liczbę projektów. Dodatkowe PZ można zdobyć za wszystko, co przyczyni się do zwiększenia panowania ludzkości nad Układem Słonecznym, na przykład za zakładanie miast, budowę infrastruktury lub ochronę środowiska.

Czas odmierza się w Pokoleniach.

  • Gracze rozpoczynają każde Pokolenie od fazy kolejności,
  • następnie przechodzą do fazy badań naukowych, podczas której zdobywają nowe karty.
  • W fazie akcji gracze wykonują kolejno po 1 albo 2 akcje. Gracze odbywają swoje tury do momentu, aż wszyscy spasują.
  • W fazie produkcji gracze produkują Zasoby (zgodnie z poziomami produkcji zaznaczonymi na swoich planszach) i otrzymują dochód wynikający z WT.

Na głównej planszy znajdują się tory: Temperatury, poziomu Tlenu, Współczynników Terraformacji i Pokoleń. W trakcie rozgrywki na mapie powierzchni planety gracze będą umieszczać kafelki Oceanu, Zieleni i Miasta. Na planszy znajduje się również lista podstawowych projektów dostępnych dla wszystkich graczy, a także tytuły i nagrody, o które gracze mogą rywalizować.

Gra dobiegnie końca, gdy na Marsie będzie dostatecznie dużo Tlenu, aby móc nim oddychać (14%), dostatecznie dużo oceanów, aby wytworzyć pogodę przypominającą ziemską (9), i gdy temperatura będzie znacznie wyższa od 0˚C (+8˚C). Wtedy życie na Marsie, choć dalekie od komfortowego, stanie się możliwe!

Zwycięzcą zostanie gracz, który na koniec gry będzie mieć najwięcej PZ. Na PZ gracza składają się jego: WT, kafelki na planszy, zdobyte nagrody, uzyskane tytuły, a także PZ z zagranych kart.

 

Gra została laureatem konkursu Gra Roku 2017 w kategorii Gra Roku Zaawansowana oraz Nagroda Główna.

 

Zawartość pudełka:

  • instrukcja
  • plansza
  • 5 planszy graczy
  • 233 karty
  • 400 znaczników
  • 80 kafelków

Dane techniczne

Minimalna liczba graczy 1 osoba
Maksymalna liczba graczy 4 osoby
Liczba graczy 1 - 5 osób
Wiek od 10 lat
Czas gry 60 - 120 minut
Projektant Jacob Fryxelius
Ilustrator Isaac Fryxelius
Edycja polska
Instrukcja polska

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (3)

- 29 października 2017

Terraformacja Marsa, chyba nie ma planszówkowicza, który nie słyszałby o tej grze. Gra ma swoje ewidentne zalety: Jak na eurosuchara ma całkiem niezły klimat, który objawia się tym, że wszystkie akcje mają naukowy sens. Jest bardzo prosta do wytłumaczenia i całkiem przyjemna do zagrania. Z minusów, trzeba napisać o jakości planszetek i nierównej jakości grafik, choć szczerze mówiąc mi gra podoba się bardzo. Nie jest to poziom hitów od FFG, jednak rozłożona na stole nie przestraszy jak niektóre inne gry euro. Z czystym sercem polecam, chyba, że jesteś zdeklarowanym ameritrashowcem z alergią na euro, wtedy najprawdopodobniej nawet tego nie przeczytasz :)

- 23 czerwca 2017

Przepiękne kostki, oszalałam jak zobaczyłam ;) Poza tym karty i grafika bardzo ładnie wykonane, opisy w większości zrozumiałe. Długo trwa tłumaczenie pierwszej rozgrywki, nasze pierwsze podejście trwało z 5-6h więc niewyspanie już wzięło górę, ale dotrwaliśmy do końca ! Gra powoli się rozwija i na spokojnie można wykonać swoje ruchy, fakt powolnej rozgrywki nie jest tu wcale nużący.

- 12 grudnia 2016

OCENA 5/5 : "Terraformacja Marsa" - to solidne, intelektualnie wymagające euro z przemyślaną mechaniką i wyczuwalnym klimatem, które w dodatku zyskuje z każdą kolejną partią, kiedy lepiej poznajemy dostępne karty projektów i dostrzegamy możliwe zależności pomiędzy nimi, Terraformacja Marsa to świetny produkt. Jedyny większy mankament to dość mankament to dość archaiczna oprawa wizualna, natomiast od strony mechaniki i atmosfery mamy do czynienia z grą klasy światowej. Dla tych co wolą szczegóły i konkrety to : plusy: -pomimo długiego czasu rozgrywki nie nudzi się i nie męczy, -wciągająca i wymagająca, -ma wyczuwalny „naukowy” klimat, -masa kombinowania związanego z synergiami kart projektów. Minusy: -raczej nie dla niedzielnych graczy, -archaiczna oprawa graficzna. Dla mnie gra bardzo fajna, wy ocenicie sami a ocena stawiam taka jak wyżej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl